Embed

En Sık Rastlanan İşten Çıkarılma Nedenleri

İşten çıkarma, kimsenin hoşuna gitmese de bazen şirket için en gerekli kararlardan biridir.  Bu karar sadece şirketin değil, bireyin ve diğer çalışma arkadaşlarının iyiliği için de gerekli olabilir. 
 
İşte en sık rastlanan işten çıkarılma nedenleri:
 
1. Görevi kötüye kullanmak
 
Çalıştığınız şirkete karşı oyun çevirmek işten çıkarmayla sonuçlanır. Ofis telefonuyla yapılan uzun süreli konuşmalar, şirket kredi kartından yaptığınız özel harcamalar gibi durumlar bu başlık altındadır.
 
2. CV’de yalan söylemek
 
CV’nizde yalan söylediyseniz ve işe kabul edildiyseniz işten çıkarılmanız uzun sürmeyebilir. İşe girerken örneğin hamile olduğunuzu belirtmediyseniz bu büyük bir sorun yaratabilir.
 
3. Direktiflere uymamak
 
Sizin açınızdan doğru bir açıklaması olsa da müdürünüz emirlere karşı geldiğiniz sebebiyle sizi işten çıkarabilir.
 
4. Çok konuşmak ve işteyken özel konularla ilgilenmek
 
Telefon elinizden düşmüyor mu? Sürekli bir sohbet havasında mı iş yapıyorsunuz? Adımlarınıza dikkat edin. İzleniyor olabilirsiniz!
 
5. Güvenilmez iş tutumu ve davranışlar
 
İşverenler stabil çalışanlar ister. Sürekli sözler vermek ve bunları yerine getirmediğinizde bahaneler uydurmak kariyerinizi riske atabilir.
 
6. Grup çalışmasına yatkın olmamak
 
Sosyal davranışlarınız grup çalışmasının içinde yer almamanıza sebep oluyorsa müdürünüzün aklında sorunlu kişi olarak yer edebilirsiniz.
 
7. Sürekli hata yapmak
 
Verilen görevleri zamanında tamamlıyorsunuz. Ancak neredeyse her adımda bir hata mı yaptınız? O zaman işten çıkarılma riskiniz artıyor demektir.
 
8. Müşteriye kötü davranmak:
 
Müşteriyle iyi ilişki içinde olmak her firma için çok hassas bir konudur. Müşteriye yerine getiremediğiniz sözler verip kötü davranıyorsanız, işten çıkarılmaya hazır olun.
 
 
 
 
 
 
Kaynak: globalcv

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !