Embed

Sigortanın Ucuzu da Olur Mu Demeyin!

En ucuz sigorta 190 lira
 
Şimdiye kadar sosyal güvenliğe giriş yapmamış olup da bir şekilde başlangıç yapmak isteyen okurlarımız var.
 
Fakat sosyal güvenceye kavuşmanın en ucuz yöntemini merak ediyorlar. "Sigortanın ucuzu da var mı" demeyin. Her şeyin olduğu gibi sosyal güvenceye kavuşmanın da elbette pahalı ve ucuz yolları var.
 
Çalışma hayatına girmeden prim ödeyip emekli olmak isteyenler için üç ayrı seçenek mevcut;
 
· İsteğe bağlı sigortalı olup, sağlık primi de dahil olarak her ay 300 lira ödeyebilirsiniz.
· Tarımda geçici/mevsimlik çalışanlara tanınan haktan yararlanıp ayda 190 lira ödeyebilirsiniz.
· Evininizde örgü, dantel gibi el işlerini yapıp satıyorsanız, Maliye'den alacağınız muafiyet belgesiyle SGK'ya başvurursanız, isteğe bağlı sigortaya 300 lira yerine 190 lira ödeyebilirsiniz.
 
Görüldüğü üzere sosyal güvenliğe başlangıç yapmak için en ucuz tarife ayda 190 liradan başlıyor. Bu tutara genel sağlık sigortası primleriniz de dahildir.
 
En az 5400 gün ödeyeceksiniz
 
Daha önce hiçbir şekilde sigorta başlangıcınız yok ve yeni giriş yapacaksanız, emeklilik için en az 5400 gün (15 yıl) prim ödemek durumundasınız. Bunun yanında bayan iseniz 61, erkek iseniz 63 yaşınızı da tamamlamanız gerekiyor.
 
İntibaktan varislere ödeme yok
 
Soru: Sadettin Bey, 1922 doğumlu olan babam 1976 yılında SSK'dan emekli olmuştu. Kendisi 1983 yılında vefat etti ve aylığı anneme kaldı. Dul aylığı almakta olan annem de geçtiğimiz eylül ayında vefat etti ve aylık dosyası kapanmış oldu. Acaba babamın intibak zammını bizim almamız mümkün müdür? Bu kapsamda varislerine toplu ödeme yapılır mı? M. Kemal U.
 
Cevap: Kemal Bey, intibak çalışmaları kapsamında yapılacak zamlar, yaşayan emeklilerin kendilerine, emeklinin kendisi vefat etmişse dul ve yetim aylıklarına yansıtılacak. Vefat eden emeklinin geride dul veya yetimi de yoksa herhangi bir zam ya da toplu ödeme yapılması söz konusu olmayacak. Yani varisler olarak sizlere intibaktan bir ödeme yapılmayacak.
 
Önce 4/a'ya geçin sonra borçlanın
 
Soru: Sadettin Bey, eşim 1968 doğumlu ve 1990 yılında SSK başlangıcı var. 2008 yılına kadar 1080 gün prim ödedik ve 1.10.2008'den bugüne kadar da Bağ-Kur primi ödüyoruz. 2005 yılında yapmış olduğu doğum için borçlanma yapabilir miyiz? Borçlanınca 3.600 günle emekli olabilir mi? Yusuf K.
 
Cevap: Yusuf Bey, eşiniz önce Bağ-Kur'dan SSK'ya (4/a) geçsin ve ondan sonra borçlanma talebinde bulunsun. Bu şekilde iki yıl borçlanıp, daha sonra da SSK kapsamında 3.600 günü tamamlarsanız, 58 yaşını doldurduğunda emekli olabilir. SSK'ya geçmeden borçlanma yaparsanız, borçlandığınız günler Bağ-Kur'a sayılır ve 3.600 gün yerine 5.400 gün ödemek durumunda kalırsınız. SSK'ya geçtikten sonra da borçlandığınız süre de dahil olmak üzere 1.260 günü doldurmanız gerekiyor.
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !